Originální verze dokumentu, který je pod názvem "Analýza nákladů a přínosů metody BIM pro veřejné stavební zakázky - příručka" k dispozici také v českém překladu.
Originální verze dokumentu, který je pod názvem Analýza nákladů a přínosů metody BIM - interaktivní kalkulátor k dispozici i v českém překladu.
Podkladem ke vzniku tohoto materiálu je dlouhodobá poptávka z řad veřejných zadavatelů po nástroji, který by pomohl posoudit, s jakými náklady a přínosy bude zavedení BIM v jejich konkrétních projektech spojeno. Byl přizpůsoben potřebám a problémům, kterým veřejní aktéři čelí a mohli jej snadno používat lidé, kteří mají různý stupeň znalostí a zkušeností s metodou BIM. Analýza nákladů a přínosů metody BIM je českým překladem metodické příručky Calculating Costs and Benefits for the use of Building Information Modelling in Public Tenders, kterou připravila mezinárodní skupina EU BIM Task Group za podpory Evropské komise. Na přípravě příručky se podíleli odborníci z jednotlivých zemí Evropské unie, kteří spolupracovali i s veřejnými zadavateli napříč Evropou. Informace, které poskytuje, jsou tak ověřené na skutečných BIM projektech veřejných zadavatelů z celé řady zemí. První částí materiálu je tato příručka, která vám řekne, co vše do kalkulace přínosů a nákladů vstupuje a provede vás kroky potřebnými k vytvoření vlastní analýzy nákladů a přínosů. Kromě toho v ní najdete i 6 příkladů projektů různých kategorií (budova/infrastruktura/mix) a různých fází životního cyklu staveb.
Druhou částí materiálu, která patří k Analýze nákladů a přínosů metody BIM, je interaktivní kalkulátor (excel). Vyplněním 26 otázek vám může poskytnout základní přehled. Údaje, které budete zadávat, máte zcela běžně k dispozici, potřebujete je pro vypsání veřejné zakázky. Zároveň je ale dobré si uvědomit, že při tvorbě tabulky bylo samozřejmě nutné přistoupit k jistému zjednodušení, proto kalkulace je třeba brát jako informativní. Výsledek si můžete nechat zobrazit pro tři různé scénáře a ve dvou variantách podrobnosti stavební dokumentace. Na listu výsledků můžete zjistit přínosy a náklady za každé kritérium v daném roce, přínosy a náklady celkem, NPV/ENPV rovněž známou jako čistou současnou hodnotu, dále podklad pro návratnost investice (ROI) nebo třeba zisk na každou investovanou korunu do zavedení metody BIM. Nástroj vám tak umožní podívat se na projekt v dlouhodobém horizontu i jinak než jen z hlediska investičních nákladů.