Pilotní projekty považujeme za jednu z velmi důležitých činností před plošnou implementací BIM. Každá odpovědná organizace či firma postupuje tak, že si novinku vyzkouší nejdříve na jednom projektu. Následně pak do dalších projektů již vstupuje poučená, a tím postupně dosáhne vytyčeného cíle a novinku úspěšně zapracuje do svých standardních činností. Není jediného důvodu, proč by veřejný zadavatel neměl postupovat stejně.
Zásadní rozdíl spatřujeme v tom, že soukromý subjekt svou inovativnost a znalost oprávněně využívá jen pro sebe k získání konkurenční výhody, veřejný zadavatel má širší působení a zodpovědnost. Pracuje s penězi daňových poplatníků, tzn. nás všech, a kromě snahy o jejich co nejefektivnější vynakládání má mít i zájem sdílet svoje znalosti s širokou odborností, a celý sektor tak posouvat dopředu. Vnímáme tedy otevřené a detailní informování o pilotních projektech jako klíčové.
Pomocí sdílení příkladů dobré praxe, vzorů dokumentů, ukázkou podařených či naopak nezdařených postupů se můžeme všichni podstatně rychleji poučit. Je naším úkolem podpořit inovativní a odvážné zadavatele, kteří ukazují ostatním cestu a využíváním digitalizace stavebnictví pomáhat k jeho větší atraktivitě a efektivitě.
Sdílení informací se širokou odbornou veřejností vnímáme jako úkol ČAS. Budeme k tomu využívat dvě základní formy – tuto část webu a pravidelně pořádané workshopy včetně budoucích online přenosů.