Téměř šest desítek účastníků dorazilo v průběhu dvou dní na semináře konané v Konferenčním centru České agentury pro standardizaci. Tématem obou byla metoda BIM a její přínosy. Tedy to, jak může pomoci zvýšit efektivitu výstavbových projektů. A ještě jedno měly obě akce společné – na jejich pořádání spolupracovala Agentura ČAS s občanským sdružením czBIM a dalšími partnery.
Po šesti zastávkách v jednotlivých krajských městech dorazila série seminářů zaměřených zejména na veřejné zadavatele do Prahy. Semináře jsou koncipovány jako úvod do metody BIM pro všechny, kteří s ní nemají žádnou, nebo jen malou zkušenost. Setkání se tentokráte uskutečnilo 18. září 2024 přímo v sídle České agentury pro standardizaci a kromě zástupců veřejné správy se ho zúčastnili také zájemci z vysokých škol, státních institucí, a také několik zástupců veřejné sféry, především projektantů pracujících pro veřejné zadavatele.
Program byl, jako tradičně poměrně nabitý. V úvodní části představila ředitelka odboru Koncepce BIM Eva Kaiserová společně s kolegou Michalem Svatoněm několik zásadních novinek v právní oblasti. Seznámili tak všechny přítomné s aktuálním stavem přípravy návrhu zákona o správě informací o stavbě, informačním modelu stavby a vystavěného prostředí (Zákon o BIM), a představili také Aktualizaci Koncepce zavádění metody BIM v České republice tak, jak ji schválila Vláda na svém zasedání 24. července 2024. Na jejich přednášku navázali experti České agentury pro standardizaci Petr Tesař a Lucie Martínková, kteří vysvětlili nejdůležitější pojmy metody BIM a tako odpověděli na otázku, proč bychom vlastně měli chtít metodu BIM používat. Asi není překvapením, že právě o téhle otázce se diskutovalo velmi živě.
Poslední část semináře patřila ryze praktickému vhledu do používání metody BIM a jejím konkrétním přínosům. Nejen pro organizaci, ale i pro jednotlivce, kterým může ušetřit hodně práce. Prezident asociace IFMA Jiří Knap se zaměřil na oblast Facility Managementu a to, jak výraznou úsporu práce může přinést využití informací z Informačního modelu stavby (IMS) při správě a údržbě staveb. O své zkušenosti z praxe se následně podělili také Petr Tesař s Lucií Martínkovou a tak jako při všech ostatních setkáních, závěr patřil zástupci czBIM Romanu Voráčovi, který z pozice konzultanta BIM, ukázal tři konkrétní projekty s využitím metody BIM a shrnul pozitivní, ale i negativní zkušenosti, které si z nich odnesl.
Poznatků a informací se všem zúčastněním dostalo během více než pěti hodin opravdu hodně. A potvrzením toho, že šlo o postřehy skutečně zajímavé byly i poměrně dlouhé individuální diskuse po skončení semináře. Česká agentura pro standardizaci v současné době intenzivně jedná se zástupci samospráv v krajích, kde se seminář ještě neuskutečnil. Věříme, že termíny budou oznámeny v průběhu podzimu.
Jen o den později se pak více než dvacet zájemců sešlo na workshopu pořádaném občanským sdružením czBIM – BuildingSMART ČR nazvaným BIM a oceňování: DiMS jako podklad pro ocenění stavby. Česká agentura pro standardizaci byla partnerem semináře. Zaměření tohoto workshopu bylo čistě praktické, základem pro vzájemnou diskusi se totiž stal dokument Zpracování informací s využitím DiMS a IMS při tvorbě příkladového „oceněného soupisu prací, dodávek a služeb s výkazem výměr“, který vznikl v odborném týmu oblasti (OTO) zaměřeném na oceňování. Tento tým pracuje v rámci projektového týmu pracujícím na přípravě Datového standardu staveb (DSS) pod vedením Kateřiny Schön. Přednášku vedly společně Lucie Martínková, vedoucí OTO Oceňování Agentury ČAS a Radka Růžičková, specialistka v oblasti BIM rozpočtování ze společnosti Rubim.
Mezi účastníky workshop převažovali zejména zástupci odborné veřejnosti, projektanti, BIM manažeři, ale také rozpočtáři či cost manageři. Tedy lidí mající zkušenosti s využíváním metody BIM i tvorbou rozpočtů. Díky tomu byla diskuse po celou dobu velmi živá a workshop se stal skutečně interaktivní. Po představení dokumentu a jeho struktury se obě lektorky věnovaly ukázce vzorového pracovního postupu zpracování informací do výsledného oceněného soupisu dodávek, prací a služeb s výkazem výměr v etapě Dokumentace pro stavební povolení (DSP). Přidaly také i několik příkladů z vlastní praxe. I v tomto případě probíhala živá diskuse vlastně po celou dobu semináře a pokračovala i po jeho skončení.