Podkladem ke vzniku tohoto materiálu je dlouhodobá poptávka z řad veřejných zadavatelů po nástroji, který by pomohl posoudit, s jakými náklady a přínosy bude zavedení BIM v jejich konkrétních projektech spojeno. Byl přizpůsoben potřebám a problémům, kterým veřejní aktéři čelí a mohli jej snadno používat lidé, kteří mají různý stupeň znalostí a zkušeností s metodou BIM. Analýza nákladů a přínosů metody BIM je českým překladem metodické příručky Calculating Costs and Benefits for the use of Building Information Modelling in Public Tenders, kterou připravila mezinárodní skupina EU BIM Task Group za podpory Evropské komise. Na přípravě příručky se podíleli odborníci z jednotlivých zemí Evropské unie, kteří spolupracovali i s veřejnými zadavateli napříč Evropou. Informace, které poskytuje, jsou tak ověřené na skutečných BIM projektech veřejných zadavatelů z celé řady zemí. První částí materiálu je tato příručka, která vám řekne, co vše do kalkulace přínosů a nákladů vstupuje a provede vás kroky potřebnými k vytvoření vlastní analýzy nákladů a přínosů. Kromě toho v ní najdete i 6 příkladů projektů různých kategorií (budova/infrastruktura/mix) a různých fází životního cyklu staveb.
Toto je finální výstup pracovní skupiny 03, který prošel recenzním řízením Agentury ČAS.
Stanovisko Ministerstva kultury ze dne 14.6. 2018 k plnění úkolu č. 8 - Prověření právních otázek autorských práv v souvislosti se zavedením metody BIM, který byl stanoven Koncepcí zavádění metody BIM v České republice.
Implementační plán je vydáván v souladu se Strategií vytvoření a správy datového standardu staveb (DSS) (dále také „Strategie DSS“), která byla vydána 5.5.2021 generálním ředitelem Agentura ČAS. Implementační plán Strategie DSS obsahuje konkrétní plán a kroky k naplnění cílů uvedených ve Strategii.
Tento výstup, který připravila pracovní skupina 02, se zabývá zadáváním veřejných zakázek s vazbou na Building Information Modelling (BIM) s důrazem na kvalitativní hodnocení.
Tato vstupní monitorovací zpráva obsahuje údaje k pilotním projektům statutárního města Třince: spojovací krček ZŠ s budovou tělocvičny Jubilejni Masarykova ZŠ a MŠ a Centra pro aktivní seniory.
Předložený text a schémata slouží pro vysvětlení souvislostí a vztahů mezi stávající dokumentací staveb a stavebních objektů včetně zařazení informačního modelu stavby do současného prostředí. Schémata popisují pouze návaznosti z pohledu dat, nikoliv procesů.