Letos poprvé se uskutečnil tak zvaný horizontální workshop pro účastníky Programu pilotních projektů BIM České agentury pro standardizaci. Do tohoto programu jsou zapojeni vybraní veřejní zadavatelů, kteří chtějí – ve speciálním režimu pilotního projektu – ověřit možnosti využívání metody BIM na svých projektech. Cílem těchto pilotních projektů je současně také ověřit využitelnost metodik a podpůrných materiálů připravených Českou agenturou pro standardizaci v praxi veřejného zadavatele.
Letošní první setkání proběhlo on-line za účasti více než desítky registrovaných zástupců organizací zapojených do programu. Na letošní rok je plánováno podobné setkání v pravidelném intervalu jednou za čtvrtletí. Workshopy jsou určeny výhradně zástupcům Programu pilotních projektů BIM, zájemci z řad veřejných zadavatelů, kteří by se chtěli do Programu PP zapojit, mohou kontaktovat odbor Koncepce BIM Agentury ČAS na e-mailu bim@agentura-cas.cz.
Úvod semináře patřil tématu Programu pilotních projektů a námětům, jak tento program zefektivnit. Zástupci veřejných zadavatelů vznesli řadu velmi podnětných připomínek, a postřehů. Řada z nich určitě najde uplatnění tak, aby byl Program pilotních projektů pro své účastníky co nejefektivnější. Další část semináře byla věnována problematice Facility Managementu, zejména pak možnostem využití dat z tak zvaného Informačního modelu stavby v CAFM systémech (Computer-aided facility management). Rozhodně to není náhoda, vždyť právě užívání stavby tvoří nejdelší část jejího životního cyklu, a proto se v ní také skrývá obrovský prostor pro využití přínosů z metody BIM.
V dalším programu se debata stočila na tématiku pasportizace existujících staveb a problematiku využívání Společného datového prostředí (CDE). V obou případech jde o témata, se kterými se veřejní dodavatelé setkávají velmi často. Otázka možností, za kterých je možné sdílet informace o stavbě v CDE je pro mnoho z nich velmi palčivá. I proto byla diskuse na toto téma velmi živá.
Možnost sdílet informace je přínosná nejen při využívání metody BIM. Proto se účastníci workshopu dohodli, že vznikne sdílení prostředí, v němž bude možné vzájemně si vyměňovat zkušenosti, postřehy, ale i informace. A to nejen mezi Českou agenturou pro standardizaci a veřejnými zadavateli v rámci Programu pilotních projektů, ale i horizontálně, tedy navzájem mezi jednotlivými organizacemi. Přímá výměna zkušeností se ukazuje jako velmi přínosná a efektivní.
Kromě prostoru pro horizontální sdílení zkušeností bude v tomto sdíleném prostředí, do kterého budou mít přístup pouze účastníci Programu pilotních projektů a nebude dostupné veřejně, bude probíhat připomínkové řízení k podpůrným dokumentům České agentury pro standardizaci a vyhodnocení jednotlivých podpůrných dokumentů Agentury ČAS nasazených do pilotních projektů. Současně zde budou publikována řešení podnětů pilotních projektů při zavádění BIM do jejich působnosti prostřednictvím odborníků ČAS.