Účely a cíle projektu „Technika pro budoucnost 2.0“: účelem projektu – konkrétně jeho části (tzv. „klíčová aktivita“) KA3, je – vzhledem k vzdělávacímu a vědecko-výzkumnému charakteru organizace, zejména poskytnout studentům teoretické znalosti i praktické zkušenosti s metodou BIM. Tímto účelem se tak projekt VŠB – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) propojuje s aktivitami Agentury v rámci vzdělávání – viz oblast Vzdělávání.
Univerzitní projekt „Technika pro budoucnost 2.0“ řeší zvýšení kvality a profilace vzdělávacích aktivit a zvýšení jejich relevance pro trh práce. Hlavním cílem projektu je zvýšit relevanci vzdělávacích aktivit VŠB-TUO pro potřeby trhu práce. Jedním z dílčích cílů pak je „začít systematicky na celé VŠ pracovat se studenty středních škol ještě před jejich studiem na vysoké škole – zvýšit tak zájem studentů těchto středních škol o studium na vysoké škole a usnadnit studentům přechod ze středoškolského na vysokoškolské vzdělávání.
Uvedeným dílčím cílem tak projekt navazuje na aktivity Kraje Vysočina BIM academia a další projekty středních průmyslových škol stavebních v Hradci Králové Digitalizace sportovní haly a Havlíčkově Brodě Pasportizace a efektivní správa majetku.
Synergickým projektem je pak „Strategie BIM“, jehož cílem je zefektivnění procesů správy majetku a provozu budov (facility managementu, FM) na univerzitě, a tím šetřit náklady a zvýšit kvalitu těchto služeb. Projekt je primárně zaměřen na pasportizaci stávajících staveb, digitalizaci dokumentací a jejich převedení do 3D modelů.
Stručný popis: v rámci činností v oblasti facility managementu byl založen tým o pěti skupinách, kdy následující čtyři skupiny zajišťují tyto činnosti:
V rámci činností týmu jsou prováděny rovněž Marketing a Vzdělávání – tzn., implementace zkušeností z výše uvedených činností do výuky v rámci univerzity a takto propojit akademickou sféru a praktické využití metody BIM – například v rámci nově vzniklého studijního programu BIM inženýring, na který je možné nastoupit od 09/2021.
Univerzita v současnosti využívá některé SW nástroje pro tvorbu DiMS, tzn. CAD/BIM systémy; dále pak nástroj sdíleného datového prostředí (CDE) a nástroj pro podporu správy majetku - tzv. CAFM.
V rámci spolupráce s Agenturou ČAS budou výše zmíněné DSS poskytnuty řešitelům projektu kraje Vysočina „BIM academia“ jako součást zadání (tzv. BIM Protokol, Příloha 1. Požadavky zadavatele na Informace, Příloha 1. b Datový standard zadavatele) pro tvorbu modelů DiMS v rozsahu:
Témata a Oblasti BIM
Tzv. „Témata BIM“ řešená v rámci organizace:
Tzv. „Oblastmi BIM“ řešených Agenturou ČAS pak jsou:
Dokumenty a jiné odkazy organizace